Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, 23 Eylül Para Politikası Kurulu Kararları toplantısında, haftalık repo faizlerini %19’dan 100 baz puan düşürerek %18 seviyelerine düşürdü.

Dünyada birçok Merkez Bankası’nın faiz artışı yapmasını beklendiğimiz bu süreçte, TCMB. Faizleri indirmiş oldu. Enflasyonun, Kurun ve Cari açığının çok yüksek olduğu hatta risklerin çok fazla olduğu bu dönemde, TCMB’nın siyasi baskılara maruz kalarak faizi düşürmesi akıllarda soru işareti bıraktı.

TCMB Başkanı Kavcıoğlu  “Faiz Enflasyonun üzerinde olacak ve Enflasyon düştükçe Faizde düşecektir” gibi açıklamaları daha önce yapmıştı. Fakat Son açıklanan Ağustos ayı Enflasyon oranları yüksek gelerek 18,95 seviyelerine kadar yükseldi. Enflasyon ’un %19 olduğu ve enflasyon üzerinde faiz vereceğini açıklayan Kavcıoğlu, ne oldu da Faizleri 100 Baz puan düşürdü. Şimdiye kadar çekirdek enflasyonun baz almayan Kavcıoğlu son konuşmasında çekirdek enflasyonunun yüksek olmadığını ve son bir ay içerisinde düşüş yaşadığını belirtmişti. Çekirdek Enflasyonu’nun %16 olduğunu ve faizlerinin de bunun üzerinde olduğunu belirtmesi enflasyon üzerinde, faiz verdiğini doğrular nitelikteydi.

Artık enflasyon oranları değil de, çekirdek enflasyonu baz almamız gerektiğini anlamış olduk. Bundan sonraki süreçte, önümüzdeki aylarda da yapılacak toplantılarda faizlerin Çekirdek Enflasyonu üzerinde olduğu ve Faizlerin yıl sonuna kadar, en az 200 baz puan daha düşürüleceği tahmin ediyorum. Faizin düşük olması, döviz kurlarını yukarı yönde tetikleyecektir. Bu düşüklükten dolayı dövize olan talep artacaktır. Son günlerde ise düşüş eğilimde olan dolar 8.30’lardan 8.65’lere kadar, devamında ise Faiz Oranı açıklandıktan sonra 8.80’lere kadar yükseldiğini görmüş olduk.

Faizlerin önümüzdeki süreçte düşüşü ile birlikte teknik olarak 8.80’lerin kırılması ile ilk etapta 9.00-9.20 seviyelerine kadar yükseliş yaşayabiliriz. Düşüşlerin alım fırsatı olduğunu tahmin ediyoruz. Euro kurunda ise 10.30’ların direnç 9.98’lerin destek olduğunu söyleyebiliriz.

Dünya piyasalarında ise Amerika Merkez Bankası’nın Faiz toplantısında, Faiz’leri stabil tuttuğu, önümüzdeki aylarda ise, varlık alımlarını azaltacağını, enflasyonun düşürüleceğini söylemesiyle altının ons fiyatının 1785’lerden 1745’lere kadar düşmesini gerçekleştirdi.

Bu düşüş ise, bizim iç piyasamızda Altının TL/Gram fiyatının aşağıya doğru gelmesine neden oldu.      ONS’un teknik olarak 1745 seviyesini yani aşağı yönde kırması ile 1680-1700 seviyelerine kadar düşüşe neden olacağını söyleyebiliriz.

Buda Altın/Gram fiyatının 485-495 bandında hareket etmesine neden olur.

BİST 100 endeksi, uluslararası endekslerin düşmesi ve ÇİN’deki EVERGRANDE şirketinin yaklaşık 300 milyar dola, olan borçları ödeyememesi ve şirketin batacağı yönündeki haberler Dünya Piyasaları’nda borsalara satış getirmesini sağladı ve BİST 100 endeksini etkilemiş oldu. Ben BİST 100 endeksinin teknik olarak 1360-1430 seviyeleri arasında hareket etmesini bekliyorum.

Sonuç olarak yükselen Döviz Kurları’nın yurt içindeki maliyetleri arttırarak enflasyondaki düşüşün zor olacağını ve faiz düşüşlerinin kuru yükselteceğini söyleyebiliriz.