25

18 Ocak 1990 tarihli gazetemiz ile Tarihten Bir Yaprak Köşemize devam ediyoruz.

 

“Elazığ’da Kapalı Köy Yolu Kalmadı” ”Köy Hizmetleri Ekiplerince 1400 Km Köy Yolunda Kar Mücadelesi Yapıldı” manşet haberi ana sayfamızın sol üst kısmında göze çarpıyor.                                                                                               

İlimizde kar yağışının yoğun olduğu zamanlarda, il genelindeki köy yollarının açık tutulması görevini üstlenen ve bu yüzden fazla mesai yapan kurumlarımızın başında, o zamanki adı Köy Hizmetleri; şimdiki adı İl Özel İdaresi olan kamu kuruluşumuz geliyor. Ulaşımın son derece önemli olduğu bir çağda bu kutsal görevi yapan ekiplerimize her zaman kolaylıklar diliyoruz.

Haberimizi yayına hazırlayan, gazetemizin 3. Kuşak temsilcisi ve idarecilerinden olan büyüğümüz Eşref TURAN’ı da bu vesile ile saygıyla anıyor ve kendisine selamlarımızı gönderiyorum…

***

“Sağlık Meslek Lisesi Öğrencilerine Hamile Kadınlarda Tüberküloz Hastalığının Tedavisi ve Veremden Korunma Konulu Bir Seminer Verildi” haberi ana sayfamızın sağ kısmını kaplayan manşet haberlerinden biri olarak dikkatimizi çekiyor.

Eğitim her alanda alınması gereken, zaman içerisinde kendini geliştiren ve yenileyen bilimsel gelişmeleri takip edebilmemiz için devamlı ve hayat boyu sürmesi gereken bir süreçtir. Gerek Tıp ile ilgili bilim dallarında ve gerekse diğer tüm dallarda kendini ilerleyen zamana; gelişen teknolojilere ve güncel bilgi değerlerine, gelişmelerine ayak uydurabilmek için düzenlenen seminerler birer fırsattır. Özellikle genç nesillerin bu konuda daha hassas olmaları kendileri için büyük bir şanstır. Günümüzde gelişen sosyal medya araçları bu yönde yeni fırsatlar doğursa da, düzenlenen seminerlerinde önemi büyüktür.

Bu haberimizin de Eşref TURAN’ın imzasını taşıdığını belirtmek isterim.

***

 

“Şeker İthalatına Bu Yıl da Devam Edilecek” haberi ana sayfamızın orta kısmında kendine yer buluyor.

Üretim kapasitesi olarak kendi nüfusunun birkaç katı büyüklükteki toplumları besleyecek olan Anadolu coğrafyasında, yanlış olan bazı sebeplerden dolayı yine ithalat kapısı açılmış ve bu millet yine zarar etmiştir. Zarar, akıllı üretim planlama yöntemleri ile üretilecek ürünün yurtdışından alınması ve paramızın yabancı ülke çiftçilerinin cebine gitmesidir. 30 yıl önce yapılan hatalardan ders çıkarmamak akıl tutulmasının bir başka versiyonudur. Günümüzde ise o zamanlardan bırakın ders çıkarmak daha kötü bir noktada olduğumuzu kendimize bir daha ispat etmek için market raflarındaki tarımsal ürünlerin menşeine bakarak, canlı canlı yaşayabilirsiniz.

 

***

 

“DPT Yabancı Sermaye Dairesi Başkanı İbrahim Çakır: ”Özelleştirmeden Ülkemize Giren Yabancı Sermaye 100 Milyon Dolara Ulaştı ”haberi ise bir diğer ilk sayfa haberimiz.

***

 

“Çukobirlik 1500 Ton Pamuk Tohumu İthal Etti” haberi ise ana sayfamızın alt kısmında kendine yer buluyor.

***

 

“Harputlu Şairin Şiir Bahçesinden” Niyazi YURTÇU’nun “Farkında Olmalıyız” adlı şiiri bulunmakta.

Selâm ve saygılarımla.